Skip to content Skip to footer

Największe atuty drewnianych zegarków

Drewniane zegarki wdarły się przebojem na salony i podbiły serca klientów. Są coraz popularniejsze i chętniej wybierane, zamiast popularnych dotąd wyrobów metalowych czy plastikowych. Skąd wziął się ich fenomen i jakie są największe atuty zegarków wykonanych z drewna?

Zalety i wady drewnianych zegarków

Zanim przejdziemy do zalet drewnianych produktów. Uczciwość nakazuje wymienić ich wady, czy też wadę. Co oczywiste, zegarki drewniane są mniej wytrzymałe od tych stworzonych ze stali, a także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. O ile zegarki wykonane z karbonu lub innych materiałów twardych są wstrząsoodporne i nie ulegają uszkodzeniom nawet przy zastosowaniu dużych nacisków, to drewno takich wartości po prostu nie ma. Zegarki drewniane nie spełniają też warunki wodoodporności. Drewno pod wpływem wilgoci prędzej czy później ulegnie odkształceniu, powodując deformacje lub zniszczenie samego zegarka.

Jednak zegarki wykonane z tego tworzywa mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim wykonane są z ekologicznego, naturalnego tworzywa. Zaleta ta związana jest oczywiście z nowym trendem i modą, która każe rezygnować z obowiązującego dotychczas przepychu na rzecz bardziej ekologicznych i społecznie zaangażowanych rozwiązań. Ponadto charakter użytego materiału sprawia, że są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Każde drewno ma bowiem swoje wyjątkowe właściwości, a także wygląd i strukturę. Nawet te zegarki, które nie są wykonane ręcznie, różnią się od siebie detalami. W odróżnieniu od innych materiałów, drewno nie wywołuje alergii i podrażnień. Jest przyjazne dla naszej skóry, która może swobodnie oddychać, nawet jeśli zegarek jest noszony często. Co za tym idzie zegarki wykonane z tego materiału, nie powodują zmęczenia przedramienia, nie wywołują ucisku czy paraliżu mięśni. Sam zegarek nosi się niezwykle komfortowo. Jest ultra lekki i przyjemny w dotyku. Nie krępuje ruchów przedramienia i nie wywołuje nieprzyjemnych doznań przy wszelkich zmianach temperatury.

Drewno decyduje

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania, a także w zakresie wytrzymałości produktu, ma to z jakiego rodzaju drewna, stworzono zegarek. Jednym z najpopularniejszych jest bambus. To bardzo lekkie drewno, ale też wytrzymałe. W skali twardości drewna uzyskuje wynik powyżej 1350 jednostek. Dodatkowo ma przyjemny, słomkowy i neutralny kolor. Chętnie stosowany jest też heban. Czarny kolor tego drewna jest rozpoznawalny z daleka. Produkty z niego wykonane są nieco cięższe, ale ich twardość oblicza się na poziomie 1500 w skali Janka. Tańsze produkty tworzone są nieco mniej twardego drewna, choć charakter materiału sprawia, że wiele z nich wygląda ładniej i estetyczniej. Chodzi tu między innymi o drzewo sandałowe i akacje czy bardzo elastyczny klon. Zwłaszcza produkty z tego pierwszego materiału, wyglądają wyjątkowo prześlicznie i atrakcyjnie dla oka. Wiecznie zielone drzewo sandałowe ma twardość na poziomie 1000 jednostek w skali Janka, daję się bardzo ładnie barwić i formować.

Leave a comment