Skip to content Skip to footer

Jakie są rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu?

Jeszcze do niedawna noszenie aparatów ortodontycznych byłą rzeczą wstydliwą. Na szczęście uległo to zmianie i dzisiaj taki aparat na zębach nikogo już dziś nie dziwi. Przecież zdrowe i zadbane zęby są tak samo ważne, jak piękna fryzura czy modne ubranie. Nie każdy wie, że krzywe zęby mogą być nie tylko przyczyną kompleksów i wad wymowy, ale również wywoływać przykre bóle głowy, ból oczu, zgrzytanie i ścieranie zębów, a nawet ich utratę.

Rodzaje aparatów

Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki i nauki, w tym również stomatologii, dostępnych jest wiele różnych rozwiązań ortodontycznych. Zastosowanie właściwego zależy od indywidualnych cech pacjenta, m.in. od rodzaju wady zgryzu, wieku, upodobań estetycznych i zasobności portfela (niestety, aparaty ortodontyczne nie są refundowane przez NFZ). Ogólnie aparaty można podzielić na stałe i ruchome. Model ruchomy pacjent może sam zakładać i zdejmować. Nosi się go na zębach przez około kilkanaście godzin na dobę – zgodnie z zaleceniami lekarza. Aparaty ruchome projektuje się indywidualnie dla każdej osoby, dlatego mogą one posiadać różną konstrukcję. Polecane są szczególnie dla dzieci i młodzieży.

Aparat ortodontyczny stały

Zamocowany jest on na zębach przez cały okres leczenia, przez co koryguje wady zgryzu w krótszym czasie, niż model ruchomy. Składa się z łuku (który jest wymieniany kilka razy w trakcie leczenia) oraz zamków i ligatur. Zamki najczęściej są metalowe, ale mogą też być kosmetyczne – kryształowe, ceramiczne lub plastikowe. Ligatury, dostępne we wszystkich kolorach, są elementami elastycznymi, które wymienia się przy każdej wizycie u ortodonty. Działanie aparatu polega na przesuwaniu zębów za pomocą sił wytworzonych przez łuk, który utrzymywany jest w szczelinach zamków za pomocą ligatur.

Aparaty klasyczne metalowe

Należą do najczęściej stosowanych aparatów w ortodoncji. Są bardzo wytrzymałe, dają możliwość wyboru i zmiany koloru ligatur i należą do najtańszych, dostępnych na rynku. Niestety są bardzo widoczne na zębach.

Aparaty klasyczne kosmetyczne

Ponieważ zamki kosmetyczne są półprzezroczyste lub przezroczyste, podczas leczenia ortodontycznego pozostają mało widoczne na zębach. Dobrze komponują się z naturalną barwą zębów, są jednak dość kruche i podatne na pękanie.

Nakładki Invisalign

Należą do innowacyjnej metody leczenia za pomocą przezroczystych (praktycznie niewidocznych), biokompatybilnych nakładek. Można je zdejmować podczas mycia zębów i jedzenia, a ich noszenie jest niekłopotliwe i bezbolesne. Szyny wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta, aby jak najdokładniej przylegały do zębów. Niestety, nie można nimi wyleczyć każdej wady zgryzu, a ich cena jest stosunkowo wysoka.

Na stronach w sieci można znaleźć jeszcze inne aparaty stosowane w ortodoncji oraz wiele interesujących informacji dotyczących leczenia różnych chorób. Portal umożliwia zorientowanie się w cenach usług wielu klinik w całym kraju, a nawet umówienie się na wizytę do specjalisty.

Leave a comment