Wśród wielu różnych diet, które mają poprawić zdrowie, coraz większą popularność zyskuje dieta surowa. Wydaje się ona szczególnie atrakcyjna i dostarczająca wiele składników odżywczych, ale niekoniecznie tak jest w rzeczywistości.
Więcej składników odżywczych?
Przekonanie o wysokiej zawartości składników odżywczych w jedzeniu spożywanym na diecie surowej wynika z jednego aspektu – temperatury, którą ma przyjmować jedzenie. Na diecie surowej ma być nie wyższa niż 42 stopnie Celsjusza, ponieważ uważa się, że do tej temperatury posiłki zachowują wszystkie składniki odżywcze, a po jej przekroczeniu ich zawartość gwałtownie spada.
Nie jest to prawda – choć można zaobserwować niewielki spadek niektórych mikroelementów, to jednak nie jest on znaczący. Co więcej – niektóre z nich przyswajają się lepiej w wyższej temperaturze.
Dieta surowa a zbilansowanie diety
Dieta surowa może być problematyczna do zbilansowania. Niestety, ale wyklucza ona produkty pochodzenia zwierzęcego – mięsa, ryby i nabiał. Jest to typowe także dla diety wegańskiej, ale trzeba o tym pamiętać i właściwie dobierać zamienniki. Niestety samo oparcie diety o produkty niskoprzetworzone, warzywa i owoce nie zapewni zdrowia, ponieważ wielu składników odżywczych po prostu organizmowi się nie zapewni bez odpowiedniej wiedzy.
Wady w tym przypadku są dwie – trzeba mieć pewną wiedzę na temat żywienia i właściwego bilansowania diety oraz należy uważać na własne zapotrzebowania i stan zdrowia, ponieważ czasami zbilansowanie jest niemożliwe.
Zatrucia?
Niska temperatura przygotowywania posiłków w ramach diety surowej może się wiązać nie tylko z niedoborami, ale także z zatruciami na skutek przygotowania posiłków w nieodpowiedniej temperaturze.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że wiele wad diety surowej wynika z niedostatecznej wiedzy osób przechodzących na nią. Przede wszystkim tej dotyczącej właściwego bilansowania diety oraz sposobów przetwarzania żywności. Oznacza to, że sama w sobie dieta surowa nie musi być zła czy niezdrowa, ale wymaga sporego wysiłku włożonego w zgłębienie jej tajników już na początku, a także świadomego i elastycznego podchodzenia do jej zasad – nie tylko przestrzegania minimum, ale i czasowych odstępstw.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra