Mogłoby się wydawać, że koty w odróżnieniu od psów nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych ze strony opiekuna. Przecież nieustannie czyszczą swoją sierść, raczej nie gustują w błotnych kąpielach i tarzaniu się w cuchnących odpadach znalezionych na spacerze — jak mają w zwyczaju psy. Czy zatem pomoc opiekuna w dbaniu o higienę kota jest zbędna?
Pielęgnacja kotów — kąpać czy nie kąpać?
Koty są szczególnymi czyściochami wśród zwierząt domowych. Nieustannie wylizują swoje futro, łapkami czyszczą uszy i pyszczek, poświęcając tym zajęciom sporą część dnia. Budowa kociego języka jest specjalnie przystosowana do tych zabiegów. Wydaje się więc, że same najlepiej potrafią zadbać o swoją higienę. Kwestia kąpania kotów bywa tematem zażartych dyskusji pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej praktyki.
Koty można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba kąpać. Taką sytuacją jest między innymi inwazja pasożytów zewnętrznych. Chcąc skutecznie pozbyć się na przykład pcheł, warto zacząć od kąpieli z użyciem odpowiednich środków.
U kotów długowłosych może pojawiać się problem z kołtunieniem. Kąpiele w odpowiednich preparatach pomagają pozbyć się martwych włosów i ułatwiają dbanie o dobrą kondycję sierści.
Samodzielną pielęgnację zwierzaka może uniemożliwiać jego wiek lub choroba, z którą się zmaga. W takich sytuacjach delikatna kąpiel często stanowi rozwiązanie w kwestii zachowania higieny.
Podstawowe zasady higieny w pielęgnacji kotów
Warto pamiętać o tym, że pielęgnacja kotów, w tym kąpiel, wymaga użycia preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Używanie kosmetyków przeznaczonych dla ludzi to kiepski pomysł. Mogą one podrażnić skórę zwierzaka, a także wywołać inne niepożądane objawy.
Innym zabiegiem, który warto stosować regularnie, jest wyczesywanie sierści. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych i wystawowych. Wyczesywanie pozwala pozbyć się martwych włosów, a także ograniczać powstawanie kołtunów. Zadbana sierść to nie tylko kwestia pięknego wyglądu, ale również zdrowia.
Inne czynności pielęgnacyjne takie jak czyszczenie uszu, oczu czy podcinanie pazurów to zabiegi, które warto stosować w zależności od potrzeb. Pielęgnacja kotów i częstotliwość poszczególnych zabiegów będzie się różniła między innymi w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kotem wychodzącym, czy niewychodzącym.
Jedno jest pewne, każdy kot — wychodzący, niewychodzący, rasowy czy dachowiec — zasługuje na odpowiedzialnego opiekuna.