Skip to content Skip to footer

4 fundamenty skutecznej nauki hiszpańskiego

Gdyby tak chcieć wymienić jedną umiejętność, o którą warto się postarać w dwudziestym pierwszym wieku, na pewno byłaby nią znajomość kolejnego obcego języka – np. języka hiszpańskiego. Można ja uzyskać poprzez odbycie kursu hiszpańskiego lub naukę na własną rękę. W obu przypadkach edukacja zostanie oparta na czterech najważniejszych fundamentach.

1 – regularność w nauce

Niewiele da się osiągnąć, jeżeli naukę praktykuje się wyłącznie w chwilach wyraźnego przypływu motywacji, które przeciętnemu człowiekowi przytrafiają się może raz na tydzień lub dwa. Lepiej uczyć się częściej, ale krócej. Nawet dziesięć minut dziennie robi różnicę.

Systematyczna codzienna praca umożliwia naukę nowych rzeczy oraz powtarzanie materiału. Dzięki temu nowe wyuczone słówka i zwroty zostają utrwalone i nie ulegają zapomnieniu po paru dniach.

2 – rozwijanie słownictwa

Na nauce słówek warto zresztą dość mocno się skoncentrować, albowiem to właśnie słowa są podstawą każdego jednego języka. Nic dziwnego w tym, że prawie każdy kurs hiszpańskiego kładzie duży nacisk na odpytywanie uczniów z tłumaczeń różnych wyrazów.

Sensowna nauka słownictwa nie polega jednak na wykuwaniu tych słówek na blachę, bez żadnego kontekstu. Lepiej nauczyć się poprawnego wykorzystywania dwóch wyrazów niżeli nauczyć się samego tłumaczenia dwudziestu wyrazów, których i tak nie nigdy się nie użyje.

3 – otaczanie się nowym językiem

Osoba zaangażowana w opanowywanie nowego języka powinna dosłownie chłonąć ten język wszelkimi możliwymi zmysłami. W tym momencie o to akurat nietrudno. Każdy ma bowiem swobodny dostęp do hiszpańskich podcastów, hiszpańskich filmów i seriali albo też hiszpańskiej muzyki.

Nauka nie powinna się kończyć na samym odbywaniu stacjonarnego kursu hiszpańskiego. Im częściej ma się kontakt z prawdziwym żywym językiem, tym szybciej można się do niego przyzwyczaić, a to sprawia, że staje się on bardziej naturalny.

4 – praktyka mówienia

Powyższe metody koncentrują się głównie na zapamiętywaniu nowych słówek oraz oswajaniu się ze słuchaniem, podczas gdy nie da się ukryć, iż to, co decyduje o prawdziwej znajomości języka, to zdolność do prowadzenia w nim normalnych konwersacji.

Zdecydowanie warto zainwestować w kurs hiszpańskiego skupiający się na ćwiczeniu mowy. Szkolenia tego rodzaju przeważnie prowadzone są przez native speakerów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z International House Wrocław

Leave a comment