Skip to content Skip to footer

Nowoczesny sklep zoologiczny – na co zwrócić uwagę?

Czy sklep zoologiczny może być dobrym pomysłem na zarabianie? Tak, jeśli spełni się określone warunki. Przede wszystkim należy jednak lubić zwierzęta i sporo o nich wiedzieć. O czym trzeba pamiętać, zanim otworzy się taką placówkę?

Pozwolenia i inne niezbędne dokumenty


Otwierając sklep trzeba pamiętać, że jest to działalność gospodarcza. Należy więc pamiętać o załatwieniu wszelkich formalności z tym związanych. Dziś większość z nich można załatwić przez internet, co bardzo ułatwia sprawę.


Jeśli w sklepie zoologicznym mają być sprzedawane żywe zwierzęta, to niezbędne będą dokumenty, które potwierdzą legalność ich pochodzenia. Konieczne jest też zezwolenie na ich sprzedaż. Dotyczy to szczególnie gatunków egzotycznych. Jednak legalność źródeł warto sprawdzać w każdym przypadku, żeby np. nie sprzedawać zwierząt z nielegalnych hodowli.

Na jaki asortyment postawić?


Do najważniejszych produktów, które sprzedawane są w sklepie zoologicznym, należy karma. Najczęściej będzie kupowana karma dla psów i kotów. Klienci muszą mieć tu wybór zarówno marek, jak i opakowań o różnej wielkości. Ale trzeba pamiętać także o innych zwierzętach. Pokarm dla rybek, ptaków czy królików też musi się znaleźć na półkach. Warto też zadbać o podstawowe preparaty na pchły czy robaki oraz inne o działaniu leczniczym, np. do akwariów.


Oprócz karmy niezbędne będą różnego rodzaju akcesoria. Przedmioty do pielęgnacji różnych zwierząt, zabawki, smycze, szelki, kagańce, legowiska to tylko część niezbędnych artykułów, które powinny być dostępne w sklepie. Można też zadbać nieco o dzikie zwierzęta i mieć w ofercie np. karmniki i karmę dla dzikich ptaków.

Czy sprzedawać żywe zwierzęta?


W sklepach stacjonarnych często sprzedaje się także żywe zwierzęta. Ale czy rzeczywiście sklep zoologiczny powinien je sprzedawać? Trzeba pamiętać, że zwierzęta w sklepie mają najczęściej za małe klatki czy inne pojemniki oraz brakuje im kontaktu z opiekunem. To wszystko przekłada się na ich dobrostan i najczęściej pogorszenie stanu zdrowia.


Lepszym rozwiązaniem może być sprzedaż zwierząt na zamówienie. Gdy klient chce kupić jakieś zwierzę, to sklep zoologiczny sprowadzi je dla niego prosto z hodowli. Wtedy zwierzę trafia od razu do docelowego domu, gdzie powinny czekać na niego odpowiednie warunki.

Leave a comment