Skip to content Skip to footer

Podstawa wyposażenia sypialni

Sypialnia jest tym wyjątkowym domowym miejscem, które kojarzy się z odpoczynkiem, rekreacją i błogim relaksem. Warto więc odpowiednio ją uzupełnić i zastanowić się nad jej wyposażeniem, by stworzyć z niej miejsce ładne, praktyczne i przyjemne. Pomogą w tym na pewno kołdry obciążeniowe, funkcjonalne meble, ale też i klimatyczne oświetlenie.

Praktyczne meble

Jeżeli tylko ma się taką możliwość, by rozłożyć wszelkie szafy i komody na ubrania, buty i akcesoria w innych pomieszczeniach, warto z tej możliwości skorzystać. Do sypialni powinny trafić wyłącznie kluczowe dla niej elementy meblarskie, takie jak łóżko, małe szafki nocne i ewentualnie jakiś regał na książki czy półka na pamiątki z podróży lub inne drobne przedmioty.

Spośród tych wszystkich elementów najważniejsze jest łóżko, którego rozmiar musi zostać dobrany do wagi i wzrostu śpiących na nim osób. Na jedną osobę powinno przypadać jakieś 70-80 cm szerokości powierzchni do spania. Długość warto wyznaczyć na podstawie wzrostu wyższej osoby (w przypadku łóżka dwuosobowego), do którego powinno się dodać jakieś dwadzieścia centymetrów.

Komfortowa pościel

Przy okazji omawiania tematu pościeli od razu warto wspomnieć o kołdrach obciążeniowych, które w ostatnim czasie zdołały pomóc w zasypianiu i wysypianiu się naprawdę olbrzymiej ilości osób. Przykrywając nimi ciało, wywołuje się na nim kontrolowany nacisk, który prowadzi do odprężenia całego układu nerwowego i rozluźnienia napiętych mięśni.

Kołdry obciążeniowe, używane przynajmniej przez jakieś kilkanaście minut w ciągu nocy, pomogą budzić się bardziej wypoczętym i mniej obolałym. Koniecznie muszą jednak zostać złączone z równie wygodnym materacem. Na pościeli nie należy oszczędzać. Dobrze dopasowany materac będzie trochę kosztować, tak jak i obciążeniowe kołdry, jednakże dzięki niemu jakość snu okaże się dużo wyższa.

Klimatyczne oświetlenie

Oświetlenie sypialni warto rozłożyć na przynajmniej kilka różnych punktów, równomiernie rozkładając je po całym pomieszczeniu. Oświetleniem głównym będzie zwykle jedna lampa sufitowa, a tym wspomagającym – kinkiety, lampy podłogowe albo lampki biurkowe.

Światło generowane przez lampy powinno mieć ciepłą barwę. Taka tonacja pozwoli wprowadzić do sypialni przytulną atmosferę, sprzyjającą relaksowi.

Leave a comment