Rozmiar i stabilność wiertarek słupowych to nie jedyny czynnik, który świadczy o ich przewadze nad standardowymi urządzeniami ręcznymi. Dobrej jakości sprzęt posiada szereg innych udogodnień, dzięki którym praca w przydomowym warsztacie jest dużo efektywniejsza.
Ergonomia miejsca pracy
Największą zaletą wiertarek słupowych jest nie tylko duża powierzchnia stołu roboczego, ale też możliwość jego regulacji. Atutem jest też – będący standardowym wyposażeniem – specjalny uchwyt stabilizujący, który ma postać imadła. To dzięki niemu łatwiej utrzymać przedmiot w miejscu w trakcie jego wiercenia.
Oświetlenie stanowiska pracy to kolejny atut, którego znaczenie należy podkreślić. Co prawda w wiertarkach ręcznych również umiejscawia się dodatkowe źródło światła, ale jest ono najczęściej punktowe. Wiertarki słupowe są pod tym względem dużo bardziej funkcjonalne, gdyż generowany przez nie strumień świetlny jest intensywniejszy.
Celownik laserowy
Kolejnym udogodnieniem o którym warto powiedzieć kilka słów jest celownik laserowy, który w przypadku urządzeń słupowych staje się już powoli standardem. Celownik jest usadowiony tak, aby użytkownik mógł za jego pomocą łatwo ustalić pozycję wiercenia. Celowniki pozwalają wykorzystać wiertarkę do bardziej profesjonalnych zadań.
W niektórych modelach wiertarek słupowych stawia się na celowniki poprzeczne, które pomagają w ustaleniu linii prostej pomiędzy obydwoma punktami. Dzięki tej funkcji użytkownik może w łatwy sposób nakreślić linię, nawiercić otwory, a także wywiercić je. tworząc w ten sposób odpowiednio dopasowany detal.
Specjalne rodzaje wierteł
Specyficzna technologia wiercenia w wiertarkach słupowych pozwala na efektywniejsze wykorzystanie dostępnych wierteł o przeróżnym zastosowaniu. Wiertarki słupowe oferują np. możliwość wykonywania otworów w strukturze ceramicznej, co jest możliwe dzięki dużej precyzji i zdolności do kompensacji drgań.
Wiertarki słupowe to skomplikowane, a zarazem bardzo precyzyjne urządzenia, dzięki którym praca w przydomowym warsztacie jest jeszcze łatwiejsza. Należy jednocześnie podkreślić, że większość tychże wiertarek może być wykorzystywana nawet do półprofesjonalnych zadań, w których najważniejszą kwestią jest dokładność.