Skip to content Skip to footer

Dieta niskokaloryczna – co warto o niej wiedzieć?

Dieta niskokaloryczna to dieta redukcyjna, która przeznaczona jest przede wszystkim dla osób borykających się z otyłością bądź nadwagą. Jest to bardzo skuteczna metoda, jeśli chodzi o walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osiągnięcie jakichkolwiek efektów niemożliwe jest bez cierpliwości, wytrwałości i zaangażowania.

Na czym polega dieta niskokaloryczna?

Dieta niskokaloryczna to sposób odżywiania, który umożliwia redukcję masy ciała. Dzieje się to dzięki spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Osoby, które stosują się do zasad diety niskokalorycznej, mogą skutecznie walczyć z nadwagą, by całkowicie odmienić jakość swojego życia.

Trzeba pamiętać o tym, że dieta niskokaloryczna nie powinna być zbyt rygorystyczna. Osoby, które są zainteresowane redukcją masy ciała, powinny zaplanować maksymalny deficyt energetyczny na poziomie 500 kilokalorii dziennie. Pozwala to na utratę 1 kg tygodniowo, co jest bardzo zdrowym tempem tracenia wagi.

O czym trzeba pamiętać, planując dietę niskokaloryczną?

Specjaliści zalecają, by podczas trwania diety niskokalorycznej nie schodzić poniżej 1500 kalorii dziennie. Wszystko dlatego, że przyjmowanie mniejszej ilości pokarmów może skutkować spowolnieniem metabolizmu, co utrudnia utratę kilogramów. Diety bardzo niskokaloryczne, czyli poniżej 1000 kilokalorii, powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem specjalisty bądź lekarza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo często prowadzą one do efektu jojo, czyli powrócenia utraconych kilogramów z nawiązką.

Kto nie powinien stosować diety niskokalorycznej?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta niskokaloryczna nie jest zalecana dla każdego. Przede wszystkim, bezwzględnie powinny z niej zrezygnować kobiety w okresie ciąży i laktacji. Wszystko dlatego, że w tym czasie bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości energii. Dieta niskokaloryczna nie jest także rozwiązaniem dla osób, które posiadają prawidłową bądź też obniżoną masę ciała. Zrezygnować powinni z niej także chorzy na cukrzycę typu pierwszego, a także osoby borykające się z chorobami wątroby, trzustki i jelit.

Dieta niskokaloryczna bez wątpienia posiada bardzo długą listę zalet, jednak nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdego.

Leave a comment